A Vecsési Halmi Telepi Általános Iskola 7. évfolyamos tanulói közül 36 diák 2024. április 15-én reggel korán és izgatottan kelt, mert várta a Határtalanul tanulmányi kirándulást, melynek keretében feledhetetlen öt napot töltöttek Erdélyben április 15-19. között. Programtervünket úgy alakítottuk ki, hogy megismerkedhessünk Dél-Erdély kevésbé ismert természeti kincseivel és történelmi városaival, nevezetességeivel.
Kirándulásunk első úti célja Arad városa volt, ahol rövid belvárosi séta közben megtekintettük a Páduai Szent Antal-katedrálist, majd a Szabadság szobornál és a 13 vértanú emlékművénél leróttuk tiszteletünket. Innen Lippa városa felé vezetett az utunk tovább, melynek vára sajnos ma már nem áll. Ezután Marosillyén megnéztük az egykori vár egyetlen fennmaradt bástyáját, amelyben Bethlen Gábor, Erdély fejedelme látott napvilágot 1580-ban. Az épület pusztulástól való megmentésében és az ehhez kapcsolódó kultúrértékek közkinccsé tételében a Dévai Szent Ferenc Alapítvány munkálkodik. A délután többi részét Déva várának megtekintésével töltöttük. A hosszú utazás után jól esett mindenkinek a séta „magos Déva várához”. A látvány káprázatos volt, a természet szépsége és a vár mindenkit lenyűgözött. A fárasztó nap végén elfoglaltuk szállásunkat. Böjte Csaba Dévai Szent Ferenc Alapítványának gyermekotthonában laktunk két napig.
Második nap reggel szerencsénk volt személyesen is találkozni Böjte Csabával, aki a gyerekekkel és velünk is sokat beszélgetett, mesélt a munkájáról, mindennapjairól. Átadtuk neki városunk önkormányzatától kapott ajándékainkat, amit ezúton is szeretnénk megköszönni Vecsés Város Önkormányzatának. A találkozó után Őraljaboldogfalvára mentünk, ahol megtekintettük az Árpád-kori erődtemplomot és a Kendeffy-kastélyt, majd a Retyezát-hegységben tettünk egy nagy túrát. Az időjárás kegyes volt hozzánk, szikrázó napsütésben sétáltunk a hegyekben, ahol kis hegyi patakok csörgedeztek a lábunknál, közben gyönyörködtünk a tájban. Estefelé közös programként a gyermekotthon gyerekei bemutatták nekünk a kolostort, bepillantást nyerhettünk a mindennapjaikba, életükbe. Meglátogattuk az alapítvány egyik gazdasági intézményét: ahol állatokat tenyésztenek, megismertetik a gyerekeket a felelős állattartással. Majd közös focimeccsen mérték össze a fiúk a tudásukat a dévai gyerekekkel.
Harmadik napon búcsút vettünk vendéglátóinktól, és Herkulesfürdő felé vettük az irányt. Útközben elhaladtunk a Vaskapu-hágónál, sétáltunk Karánsebesen, majd elfoglaltuk szállásunkat a Monarchia közkedvelt fürdőhelyén.
A negyedik napon rövid kirándulást tettünk a vadregényes Cserna-völgyében, sajnos az eső eleredt, így a közeli nemzeti park kiállítótermébe mentünk, ahol egyórás tárlatvezetésen vettünk részt. A térség természeti kincseiről, növényeiről és állatvilágáról hallhattunk angol nyelvű előadást. A délutánt pedig Orsován töltöttük. Majd hajóra szálltunk, és kirándulásunk talán legszebb és legemlékezetesebb programja következett: hajókázás a Kazán-szorosban. A vízről megtekintettük a Széchenyi emléktáblát és a több mint 2000 éves, sokáig víz alatt levő Traianus kőtábláját is.
Az ötödik napunkat Lugos városa után Temesváron töltöttük. Megismerkedtünk a város történelmével, nevezetességeivel, az épületek művészettörténeti stílusjegyeivel. Utolsó állomásunk Bartók Béla szülőhelye, Nagyszentmiklós volt.
Felejthetetlen öt napot töltöttünk Erdélyben. Az iskolai tananyag elmélyítése, élményanyag gyűjtése mellett tanulóink megtapasztalhatták a vallás, a közös nyelv, a kultúra és a közös történelem összetartó erejét. Valamennyien gazdagabbak lettünk a nemzeti összetartozás élményével.
Köszönjük a Monori Tankerületi Központnak a szervezésben nyújtott segítséget és Vecsés Város Önkormányzatának a támogatást.
Jánosáné Csirkovics Katalin