„A rendszert az egész magyar nép söpörte el. (…) A világon páratlan szabadságharc volt ez, a fiatal nemzedékkel a népünk élén.” (Mindszenty József)
Az 1956-os szabadságharcnak állítottunk emléket október 20-án. A kezdőképek az őszt idézték hulló falevelekkel, őszi tájképekkel és Wass Albert versével. A műsor első felében az 1956. október 23-át megelőző viszonyokat elevenítettük fel. A színpadon játék közben a szüleiket figyelő gyerekek jelentek meg, akik nem értették, hogy szüleik miért beszélnek halkan, hogy miért van félelem a szemükben, és megdöbbenve nézték, hogy édesapjukat egyszerűen elviszik otthonról idegen emberek. Ezután férjüket elvesztett anyák meséltek párjaik ártatlanságáról. Később előkerültek a röplapok, az egyetemisták által megfogalmazott 16 pont, végül a fegyverek, melyeket gyerekek tartottak a kezükben. Egy tank is behatolt a tömegbe, és a veszteséget is bemutatták a diákok.
Az előadás végén egy ima hangzott el, melyben arra kérték az angyalokat, hogy szórják a béke ezüstporait a magyarokra, ami meg is történt.
A műsorban 43 diák vett részt. A teljes 5.b osztály a 6.b és a 8.b osztály néhány tanulójával kiegészülve.
A hősök addig élnek, amíg emlékeznek rájuk! Mi tisztelettel és csodálattal emlékszünk vissza elődeink tetteire. Szellemük ma is él. Példát mutat mindannyiunknak.
(A műsort Gáspárné Hatvani Gabriella, az 5.b osztályfőnöke állította össze és tanította be a gyerekeknek. Szerk.)
Gáspárné Hatvani Gabriella