A nívós elismerést a Biatorbágyon megrendezett Landesrat országos minősítő versenyről hozták el a vecsési fiatalok. 

A Vecsési Zenei Alapfokú Művészeti Iskola Ifjúsági Zenekarában a tehetséges fiatalok zenei fejlődésén túl a hagyományok ápolása is fontos szempont. Rainer-Micsinyei László, a művészeti iskola igazgatója elmondta, az együttes teljesíti azt a küldetést, amit tíz évvel ezelőtt célként megfogalmazott a pedagógia programjában. Jelesül, hogy egy ütőképes, a német nemzetiségi kultúrkörben elismert fúvószenekarrá formálódjon a fiatal zenészek közössége.

– Kettősség van a zenekar célkitűzései között, a zenei fejlődés mellett a hagyományok ápolását is fontosnak tartjuk. Ennélfogva állandó szereplői vagyunk a Káposztafesztnek, ahol minden német nemzetiségi kulturális csoport kidomborítja sváb identitását – mondta az igazgató.

A 30 főt számláló zenekar tagjai elsősorban a 13-15 éves korosztályból kerülnek ki, de van több nagyon tehetséges 10-11 éves növendék is, akik szintén lelkes tagjai az együttesnek.

– Már a gimnazista korosztály is része a zenekarnak, ami azért nagy dolog, mert sokan abbahagyják a zenetanulást, amikor a középiskolába lépnek. Ennek ellenére nálunk többen is folytatják tanulmányaikat és még a zenekarban is teljesítenek – mondta Rainer-Micsinyei László.

A fejlődést jól mutatja, hogy a háromévente megrendezett országos minősítő versenyeken egyre jobb és jobb helyezéseket értek el a vecsési zenészek. Idén november 16-án Biatorbágyon mérték össze tudásukat az ország többi ifjúsági fúvószenekarával.

– Versenyről versenyre tudtunk építkezni, ezt megelőzően előbb a harmadik helyezést értük el, majd másodikak lettünk. Az idei versenynek úgy indultunk neki, hogy nem titkolt célunk volt az arany minősítés megszerzése.
A megmérettetés jól sikerült, kitüntetéssel nyertünk, és megkaptuk a fesztiváldíjat is. Ez az eredmény azt is jelenti, hogy január 25-én felléphetünk a pécsi Kodály Központban, ami Európa egyik meghatározó és talán legjobb akusztikájú koncertterme. A díjak mellett százezer forintot is nyertünk, amit egy majdani kirándulásra szeretnénk fordítani – összegzett az igazgató.

A jó eredmények a gyakorláson kívül annak is köszönhetők, hogy nagyon jó közösségként működnek együtt a fiatalok. A próbák teljes létszámmal zajlanak, ha előfordul hiányzás, általában csak betegség miatt. Rainer-Micsinyei László elmondta, óriási lendületet adott a zenekar működésének, hogy a koronavírus-járvány után elkezdtek nyári zenekari táborokat szervezni.

– Amikor véget ér a tanév, a következő héten már indul a tábor, mely a BÁKK előtti téren megrendezett koncerttel és egy kirándulással zárul. Volt egy ottalvós esténk is a József Attila Művelődési Ház nagytermében, ahol szivacsokon, felfújható matracokon aludtak a gyerekek. Nagyon élvezték, jó hangulatban telt a táborozás, és ez nagyon sokat hozzáadott a zenekar összetartó erejéhez.

Varga Norbert, fotó: Kolonics Csaba