Három-négy nehezebb év után egy viszonylag nyugodt és kiegyensúlyozott esztendőn van túl Vecsés. 2024-et az önkormányzati választások is színesítették, de a kampányidőszak sem állította feje tetejére a várost, az események végig nyugodt mederben zajlottak. Szlahó Csaba polgármestert év végi beszélgetésünk alkalmával kérdeztük az elmúlt időszak eredményeiről és a város jövőjét érintő elképzelésekről. 

– Miközben az ország gazdasági helyzete romlott 2024-ben, Vecsésen inkább fejlődést tapasztalhattunk. Minek köszönhető, hogy a nehézségek ellenére prosperál a város?

– Összességében a hazai és az európai gazdasági helyzet is aggodalomra ad okot. Európa gazdasági motorja, Németország kezd döcögni, jönnek a hírek, hogy óriási leépítések várhatóak az autóiparban. Mivel ez húzóágazat, ha valami baj történik, akkor komoly gazdasági krízissel számolhatunk. Vecsésen elsősorban a betelepülő nemzetközi cégeknek köszönhetően jelentős mértékben emelkedtek a bevételeink, így jelentős beruházásokat tudtunk megvalósítani. Az adó­erőképesség növekedésével  egyenes arányban az elvonások mértéke is nőtt, bár az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy a Kormánytól kapunk is vissza forrásokat, így épült fel például a kézilabda munkacsarnok, de a Tipegő Bölcsődéhez is érkezett állami támogatás.

– Túl vagyunk az önkormányzati választáson, ami Vecsésen elég simának tűnt, hiszen mind a nyolc körzetben az önök jelöltje nyert. Mi a ciklusokon átívelő siker titka?

– Huszonhat éve vagyok képviselő és tizennyolc éve polgármester. Arra mindig ügyeltem, és ez a képviselő társaimra is igaz, hogy ne tűzzünk ki megvalósíthatatlan célokat. Vissza lehet nézni az elmúlt évek eredményeit, amit megígértünk, azt javarészt teljesíteni tudtuk. Az intézményrendszer stabil működése az alapja, hogy jól érezzük magunkat a városban. Az egészségügyi ellátórendszerünk a mai körülmények között szerintem példaértékűen működik, támogatjuk az oktatási intézményeket, pedig nem mi vagyunk a fenntartók, sokat áldozunk az óvodáinkra, a szociális és a kulturális intézményekre, a közterületekre, a játszóterekre és a sportlétesítményekre is. A komfortos kisváros képéhez hozzátartozik, hogy a kiszámítható üzemeltetés mellett a velünk szemben támasztott elvárásoknak megfeleljünk.

– Kiemelne néhányat az idei év fontosabb beruházásai közül?

– Büszkék lehetünk arra, hogy sikerült létrehozni egy önálló óvodai csoportot a sajátos nevelési igényű gyereknek. Felújítottunk a nagyobb forgalmat bonyolító Berzsenyi utcát és az Iskola utcát, és a napokban a Széchenyi utcában is befejeződtek az első ütem felújítási munkálatai. A Wekerle Sándor utcában megépült a KRESZ-park és egy új labdázó, a Halmy József téren átadtuk a város legmodernebb szabadidőparkját és a már meglévő játszótereink felújítására is jelentős összeget fordítottunk. Számos forgalomtechnikai beruházást hajtottunk végre, ezek közül is kiemelném a gyalogosok biztonságát szolgáló intelligens gyalogátkelőket. Fontosnak tartom, hogy felújítottuk a Szent István teret és a városban található kültéri szobrokat – utóbbi Madar Gyula keze munkáját dicséri – továbbá kiemelt figyelmet kap a város közterületeinek gondozása. Az egészségügy mellett nagy hangsúlyt fektetünk a sportolási lehetőségek biztosítására, ezért nagy előrelépésnek számít, hogy idén átadhattuk a Halmy József Kézilabdacsarnokot, mely állami beruházásban épült, de az önkormányzat is sokat hozzátett a megvalósításhoz. Összességében önerőből mintegy kétmilliárd forintot fordítottunk fejlesztésre.

– Milyen terveik vannak az új évre? 

– Az elsődleges szempont továbbra is az, hogy az intézményrendszerünk működése stabil és biztonságos legyen. Ami a fejlesztéseket illeti, a TOP Plusz pályázati program keretében rendelkezésre álló összegek felhasználásával tovább bővülnek a lehetőségeink. Szeretnénk megépíteni a Bálint Ágnes Óvoda új épületszárnyát, tervezzük a Göci szabadidőpark további fejlesztését, kerékpárutakat szeretnénk építeni és tovább bővítenénk a sportolási lehetőségeket. Természetesen folytatjuk az út- és járdaépítési programunkat is.

– Egy ideje ismét hallani lehet, hogy az állam újabb forrásokat von el az önkormányzatoktól. Mit lehet erről tudni és hogyan érintheti ez Vecsés költségvetését?

– Azoknak az önkormányzatoknak, amelyeknek van iparűzési adóbevétele, szolidaritási adót kell fizetniük. Tavaly Vecsés esetében ez az összeg 1,9 milliárd forint volt. A gépjármű adót már a Covid időszak alatt elvonták az önkormányzatoktól, ami az esetünkben százmilliós bevételkiesést jelentett. Most a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium a Versenyképes Járások Program keretében el akarja vinni az önkormányzatoktól a helyi iparűzési adóból származó többletbevételt, amit később pályázat útján osztana vissza a településeknek. A minisztérium azt kommunikálja, hogy erről egyeztettek a polgármesterekkel, azonban írásos anyagot a mai napig nem láttunk. Igaz, hogy szóbeli tájékoztatást kaptunk, de azt nem lehet egyeztetésnek nevezni. Összeültünk a Fővárosi Agglomerációs Tanács ülésén a polgármesterekkel, megfogalmaztunk egy levelet, melyben azt kértük, ne vezessék be a programot, mert egy teljesen kiforratlan elképzelésről van szó. Azon túl, hogy nekünk a saját pénzünkért kellene sorban állni a mai napig tisztázatlan célokért, ez a módszer megint az önkormányzatok hatáskörét szűkíti, amit mi nem szeretnénk.

– Októberben elkezdődött az új önkormányzati ciklus. Mit vár a következő öt évtől?

– Sajnos sokan vannak, akik azt gondolják, hogy úgy használhatják a közterületeket, ahogy akarják, ezért az egyik fontos új kihívás a közterületek használatának rendezése. Az ingatlanok előtti területet a tulajdonosoknak kell rendben tartaniuk, ha erre fizikailag képesek, de ez nem azt jelenti, hogy mindenki azt csinálhat, amit akar. Például nem szabad betemetni az árkokat, megemelni a járdát és az utcára vezetni a csapadékvizet.
A parkolással kapcsolatos anomáliák ellen is szeretnénk fellépni. Van egy közterületekre vonatkozó törvény és van a városnak parkolási koncepciója, amit érvényesíteni szeretnénk. Ezek nem lesznek egyszerű ügyek, de rendet kell tenni, a lakosság joggal tart erre igényt. Amitől tartok, hogy az Építési és Közlekedési Minisztérium saját hatáskörbe akarja vonni az önkormányzatok beruházásait. A tanuszoda kivitelezése jól mutatja, hogyan működnek az állami beruházások, így talán érthető, hogy emiatt nem vagyunk nyugodtak. Mi szeretjük úgy megvalósítani a beruházásainkat, hogy azokkal elégedett legyen a lakosság. Ha nincs ráhatásunk a dolgok menetére, akkor nem lehetünk biztosak benne, hogy ez sikerülni fog.

– Mit kíván a városnak az új esztendőre?

– Azt kívánom, hogy a rendelkezésünkre álló idő alatt az adott felhasználható források mellett a legtöbbet hozzuk ki a lehetőségeinkből. A vecsési polgároknak áldott, békés karácsonyi ünnepeket, továbbá sok erőt, kitartást és jó egészséget kívánok céljaik megvalósításához.

Varga Norbert

MEGOSZTÁS
Előző cikkKarácsonyi köszöntő
Következő cikkAngyalka vagy Jézus