Semmelweis-nap alkalmából köszöntötték a vecsési egészségügyi dolgozókat.
Július 1-je Semmelweis Ignác születésnapja, 1992 óta a magyar egészségügy napja. A néhai orvosra az anyák megmentőjeként szokás hivatkozni, hiszen felfedezésének köszönhetően sikerült leküzdeni a gyermekágyi lázat, mely számtalan újszülött halálát okozta. A jeles nap 2011 óta munkaszüneti nap az egészségügyi dolgozók számára ilyenkor országszerte ünnepségeket, megemlékezéseket tartanak az egészségügyben. A vecsési ünnepséget június 28-án délután tartották a Telepi úti szakorvosi rendelőben, ez volt a 26. alkalom a Semmelweis-napi köszöntések sorában.
A megjelent egészségügyi dolgozókat dr. Szarvas Tibor, a Vecsési Egészségügyi Szolgálat igazgató főorvosa köszöntötte. A polgármesteri hivatalt Mohainé Jakab Anikó képviselte, az önkormányzat nevében Skribekné Komár Ágnes, a szociális bizottság elnöke vett részt az eseményen.
Ünnepi beszédet ezúttal Dr. Horváth János háziorvos, Vecsés Díszpolgára mondott, melyben előbb méltatta Semmelweis Ignác munkásságát, majd az egészségügyet övező aktuális problémákra hívta fel a figyelmet. Elmondta, a vecsési dolgozók közül sokan az élet más területén is jól megállnák a helyüket, ahol nagyobb erkölcsi és anyagi megbecsülést is elérnének, mégis szívesen dolgoznak a vecsési egészségügyben, ahol maximalista módon szeretnének jól teljesíteni. Kiemelte, hogy növekszik a betegek létszáma, ami elsősorban annak köszönhető, hogy sokan hosszú évekig, évtizedekig nem foglalkoznak az egészségükkel.
– Sajnos az egészségügy maximum 20-25 százalékban felelős az emberek egészségi állapotáért. A többi a társadalom egyéb szférájára tartozik. Táplálkozás, munkavégzés, pihenés, életmód, stressz. A betegek ezt sajnos nem nagyon veszik tudomásul – mondta az egészségügyi szakember.
Dr. Horváth szomorú adatokat is közölt, elmondta például, hogy az állami támogatás nagyon kevés, a kormány jóval az Európai Uniós átlag alatt költ az egészségügyre. Az ellátás minőségében is óriási a különbség az ország különböző részein. Kiemelte, hogy a visegrádi országok között a magyarok állnak a legrosszabb helyen a születéskor várható életévekben, az idő előtti halálozási arányszámban, a 40 éves férfiak és nők élettartamában, illetve az egészségben eltöltött 65 év feletti évek számában. Hozzátette, hogy az orvosok közül egy teljes generáció hiányzik, a 45-58 éves korosztály szinte eltűnt az egészségügyből, ami súlyos problémák forrása lehet a jövőben.
A Vecsési Egészségügyi Szolgálattal kapcsolatban elmondta, az egy kis szigete az egészségügyi világnak. A rendelő európai színvonalú, és ezt a betegek is sokszor elismerik, de másutt dolgozó egészségügyi kollégák is elismerően beszélnek a vecsési körülményekről.
– Legyünk büszkék ezekre a dolgokra és tényekre, arra, hogy városunk mindenben próbálja támogatni az egészségügyet, és próbálja megakadályozni azt az utolsó lépcsőt, ami reméljük, hogy soha nem következik be, miszerint az egészségügyi intézmények közül a szakrendelőt is államosítják – mutatott rá a vecsési intézmény feje felett lebegő Damoklész kardjára. Horváth doktor beszéde végén vastapsot kapott kollégáitól.
Ezt követően dr. Szarvas Tibor igazgató főorvos az elmúlt időszak fontosabb történéseit idézte fel beszédében. A fejlesztéseket részletezve elmondta, hogy új és korszerű eszközöket vásároltak a szemészetre, az angiológiára és a diabetológiára. Modernizálták a számítógépközpontot és a szerverszoba berendezéseit, és korszerűsítették a beteghívó rendszert.
Kitért a központi ügyelet átszervezésére, melyet február 1-jétől az Országos Mentőszolgálat lát el. A szakorvosi rendelő államosításával kapcsolatban elmondta, egyelőre sikerült elhárítani a veszélyt, és önkormányzati fenntartásban maradt az intézmény. Hozzátette, hogy az eddigi szakmai teljesítményt csak önkormányzati tulajdonú szakrendelőként tudják garantálni, mert így minden változtatás a helyi igényeken alapul, valamint az önkormányzat jelentős anyagi támogatására is számíthatnak.
Az igazgató főorvos beszéde után az elismerések átadása következett. Köszönő Oklevelet vehetett át Falvainé Bliznik Katalin asszisztens és dr. Bartos Géza főorvos, ortopéd szakorvos.
Elismerő Oklevél kitüntetésben részesült Kállai Zsoltné sebészeti asszisztens és Farkas Sándorné védőnő. A kitüntetéseket Skribekné Komár Ágnes képviselő és dr. Szarvas Tibor adta át.
A júniusi városi ünnepségen kitüntetett kollégákat is köszöntötték, dr. Veréb Éva háziorvos Vecsésért Életműdíjat, dr. Horváth János háziorvos Vecsés Díszpolgára kitüntetést kapott az önkormányzattól.
A Vecsési Egészségügyi Szolgálat valamennyi munkatársát jutalomban részesítette az önkormányzat, ezzel is elismerve az egész évben végzett áldozatos munkájukat.
Varga Norbert