A mai gyerekek már úgy kezelik az okostele­fonokat, olyan számukra az interneten szörfölni, mint szüleiknek LEGO-ból űrhajót építeni, vagy nagyszüleiknek gombfocimeccset játszani a haverokkal. (Vajon hány mai gyerek tudja, mi az a gombfoci?) Azonban a számítógép és az internet már igazán fiatal korban is kialakíthat függőséget. Egy friss hazai kutatás eredménye alapján a 10-14 éves diákok akár tíz százaléka internetfüggő lehet.

Többek között erről tartott előadást Vecsésen kisiskolásoknak dr. Fehér Gergely egyetemi docens, a digitális függőségek hazai kutatója. A programot Vecsés Város Önkormányzata és a Baptista Tevékeny Szeretet Misszió vecsési Új Esély Központja szervezte.

A szakember szerint, ami ártalmatlan tevékenységnek vagy hobbinak indul, idővel a rabjává teheti az embert. A virtuális világ által teremtett új lehetőségek ugyanis új „kapcsolatokat” rejtenek magukban.

– Az internetfüggőség egyelőre még nincs a legveszélyesebb függőségek – alkohol, drog, pornó – között, de már így is nagyon elterjedt a fiatalok és mára sajnos már a gyerekek között is – mondta Fehér Gergely.

Sajnos nehezen tűnik fel, ha környezetünkben valaki ettől függővé válik. Ahogy más függőségek esetében, így az érintett, sem pedig szűkebb-tágabb környezete itt sem ismeri fel a figyelmeztető jeleket, illetve nem veszi komolyan ezeket.

Nem lehet korosztályra bontani, hiszen mindenki mást és mást keres a neten, ugyanakkor a szülőknek hatalmas a felelőssége a kialakulásban, hiszen a digitális eszközök és online felületek használatának legintenzívebb időszaka a serdülőkorra, illetve egyre gyakrabban a gyermekkorra esik.

– Először még két óra elég, később már egy nap sem. Ugyanolyan, mint amikor az alkoholista azt mondja, csak egy sört iszom, és aztán 27 sör után jön ki a kocsmából.

Ráadásul a virtuális térben sokkal érdekesebbnek, humorosabbnak, közkedveltebbnek érezhetik magukat, legalábbis virtuális módon.

És akkor még arról nem is beszéltünk, hogy mekkora veszélynek vannak kitéve a gyerekek a zaklatások által. Nem véletlenül mondta azt a szakember, az senkinek nem sérti a személyiségi jogait, ha a szülő belenéz a gyermek Messenger-üzenetébe.

Sok gyereknél az internet világa amolyan menekülés a valós világ elől, és a szülők sokszor csak akkor veszik észre, hogy baj van, amikor már tanulási és étkezési zavarokkal küzd a gyerek, és a társas kapcsolatai is rámentek a függőségre.

A kamaszkor időszakában fellépő lelki sérülékenység, az identitáskeresés és a társkapcsolatok kialakításának igénye a fiatalokat az online tér felé viszi el, a közösségi oldalak használata ebben a korcsoportban a legnépszerűbb és legelterjedtebb.

Az internetfüggőség fogalma nehezen definiálható, hiszen az online töltött idő, vagy tevékenységek alapján nem határozható meg egyértelműen, hogy a használat problémás, túlzott-e.  Az internet a ’90-es évektől kezdve egyre szélesebb körben terjedt el, használata pedig – egyes pszichoaktív szerekével ellentétben – társadalmilag elfogadott, hiszen sok munkakörben és hétköznapi helyzetben elvárt, ezért az addikció felismerése nehéz. A függőségnek több típusát különböztethetjük meg aszerint, hogy az internetezés mely területére irányul.

Sz. Gy.