A telefon születése

Nehéz lenne a 21. század emberét telefon nélkül elképzelni. Épp ilyen nehéz azt a kort felidézni, mikor a telefon még rendkívüli eszköznek számított, és messze földről csodájára jártak. Ma a telefonok hétköznapi eszközök, és már csak nevükben telefonok, jóval túlmutatnak az eredeti rendeltetésükön. Használatuk annyira elterjedt, hogy már telefonkönyvekre sincs szükség. De hogy is kezdődött a történet?

Korabeli telefonközpont (Vasárnapi Újság, 1880)

Az 1850-es években fektették le Magyarországon az első távíróvonalakat, ekkor érkezett hazánkba Samuel Morse nagy vívmánya, a távíró. Ennek elvén, több kutató munkájának eredményeként, 1876-ban szabadalmaztatta az amerikai Graham Bell a telefont. Ugyanekkor már dolgozott a telefonon a sokoldalú tudós, Thomas Edison is. Ez azért fontos, mert Edison egyik legfontosabb munkatársa és egyben barátja, hazánkfia, a székely Puskás Tivadar volt. Puskás Tivadar öccse, Puskás Ferenc hozta Magyarországra az első telefonokat. Már 1877-ben, a szabadalom elfogadása után egy évvel megtörtént az első telefonálás Magyarországon. A budai postapalotában 180 méter távolságra telefonált beosztottjainak Takács János igazgató, és Vörösmarty versét, a Szózatot szavalta el. A kísérlet sikerült.

1879-re Edison tökéletesítette a telefonálást, megkezdődhetett az új szerkezet kiépítése. Érdekes, hogy ekkoriban a távbeszélő szó még egyenrangú volt a telefonnal, illetve voltak olyan szómagyarítások, melyek aztán nem működtek a gyakorlatban. Ilyen volt a távszóló, messzeszóló, messzirebeszélő, hangvezető vagy hangvivő szavunk.

Puskás Ferenc 1879-től engedélyt kapott a budapesti telefonhálózat kialakítására. Miközben ezen dolgozott, folyamatosan járta a vidéket, ahol Bell és Edison távbeszélőjét mutatta be. Gyöngyösön például először hallhattak a magyar emberek a telefon mellett a fonográfról is. Sőt, meghallgathatták felvételről Blaha Lujza énekét! 1882-ben elkészült az első budapesti telefonkönyv, majd megindult a hálózat kiépítése vidéken is. A távbeszélőközpontok a helyi postákon jöttek létre. 1883-tól Ferenc bátyja, Puskás Tivadar folytatta a munkát. Őt a telefonközpontok feltalálójaként emlegetjük, valójában a Telefonhírmondónak, a rádió és a podcast ősének feltalálója. Viszont valóban neki köszönhetjük a hazai telefonközpontok kiépítését.

Vecsésre az 1890-es évek végén érkezett meg a telefon. 1899. június 9-étől a vecsési postán távbeszélő hivatal működött, melynek hívószáma is volt. Aki Vecsést hívta, annak a Morse ábécé „O” betűjét (– — –) kellett tárcsáznia. 1901. szeptember 1-jétől Vecsésről külföldre is lehetett telefonálni, egyelőre csak Alsó-Ausztriába.

Telefonkönyv, 1906 (Posta-múzeum)

Az első helyi telefontulajdonosok neve fennmaradt egy 1906-os telefonkönyvben. Hatan voltak. Az „O” után a következő bekapcsolási számokkal:

  1. 1. Jálics Géza. Sző­lősgyáli birtokos. Gyáli kastély.
  2. Deutsch Sándor, Halmy József édesapja. Vecsési birtokos. Felsőhalomi kastély.
  3. Herbacsek H. és Fia. Vecsési kereskedő cég.
  4. Steiner Frigyes. Ferihegyi bérlő. Ferihegyi kastély.
  5. Klein Miksa. Halomegyházi bérlő. Andrássy kastély.
  6. Községi elöljáróság. Községi bíró: Matheisz János.

A kis ismertető elkészítésében korabeli folyóiratok és napilapok voltak segítségemre: a Fővárosi Lapok, a Hölgyfutár, a Képes Néplap, a Magyar Nyelvőr, a Pesti Hírlap és legautentikusabbként a Posta és Távirda Rendeletek. Viszontlátásra! Viszonthallásra!

Kiss Gábor, Vecsési Honismereti Kör