„Kötelességünk megőrizni a nemzet egységét és értékeit”

Kovács Máton képviselő mondott ünnepi beszédet

Szép nyári időben, a Szent István tér árnyas fái alatt rendezték meg augusztus 20-án délelőtt a keresztény államalapítás vecsési ünnepségét, melyen két városi kitüntetést is átadtak.

Kegyes volt az időjárás az ünneplőkhöz, esőfelhőknek nem volt nyoma az égen és tikkasztó kánikuláról sem beszélhettünk augusztus 20-án délelőtt, a kellemes nyári időjárás ideális volt a nemzeti ünnephez méltó rendezvény lebonyolítására. A program idén is a Fesztiváldíjas Vecsési Hagyományőrző Zeneegyesület fúvószenekarának előadásával kezdődött

A megjelenteket Falvai Anett köszöntötte, majd a Himnusz közös eléneklése után dr. Szűcs Lajos országgyűlési képviselő mondott rövid ünnepi köszöntőt. Ezt követően az Aranypáva Nagydíjas Balla Péter Népdalkör és Citerazenekar előadásában vasi népdalcsokrot hallhattak a megjelentek.

Az előadás után ünnepi beszédet mondott Kovács Márton önkormányzati képviselő. Beszéde elején a Szent Istváni életmű tanulságára emlékeztetett.

– Államalapító királyunk nem hozott hosszú távú célok és elvek nélküli döntéseket, nem engedte, hogy az országot idegen érdekek elsodorják, vagy eltérítsék saját útjáról. Nem a vetőmaggal takarékoskodott, mert tudta, hogy akkor bajban lenne az aratáskor. Nem élte fel, nem kótyavetyélte el az ország javait.

Felidézte az augusztus 20-ai nemzeti ünnep eredetét, illetve, hogy az elmúlt több mint fél évszázad alatt hogyan alakította át saját szájíze szerint az ünnepet az aktuális politikai akarat.

Napjaink problémáira reagálva hangsúlyozta, talán soha nem volt annyira fontos a nemzet egységének megteremtése, mint manapság, a nemzetállam megmaradása és szuverenitásának megőrzése okán.

Kiemelte, hogy Vecsést 19 évvel ezelőtt avatták várossá, és 30 éve annak, hogy megtartották az első szabad önkormányzati választást. Hozzátette, a város vezetése hosszú évek óta élvezi a választópolgárok bizalmát, amely a töretlen fejlődés lehetőségét is biztosítja.

– Településünk ma a régió dinamikusan fejlődő és gyarapodó városa és ezt a pozíciót a világjárványok, a migrációs válság és egyéb nehézségek ellenére is kötelességünk megőrizni, sőt erősíteni – mondta.

Az ünnepi beszéd után a képviselő-testület által adományozott városi kitüntetéseket adták át. Köszönő Oklevél elismerést vehetett át Dakó Józsefné, a polgármesteri hivatal üzemeltetési osztályának munkatársa. Pályafutását közel 30 éve, 1992-ben kezdte az Vecsési Önkormányzat Gazdasági Ellátó Szervezeténél, majd annak megszűnése után 1994-től előbb a polgármesteri hivatal üzemeltetési alosztályán, majd osztályán folytatta munkáját. Egyebek között a nemzetiségi önkormányzatok gazdálkodásának számviteli feladatait is ellátja.

A képviselő-testület Elismerő Oklevél ki­tüntetésben részesítette Stiller Rózát, aki Dakó Józsefnéhez hasonló pályát járt be a Vecsési Polgármesteri Hivatalnál. Pályáját 1985-ben kezdte a Vecsési Tanács Gazdasági Ellátó Szervezeténél, a megszűnése után a polgármesteri hivatal pénzügyi alosztályán dolgozott, napjainkban pedig az üzemeltetési osztályon látja el szorgalommal a rá háruló feladatokat.

A kitüntetések átadását követően Posta Victor színművész előadását hallgathatták meg a megjelentek.

A műsor után ökumenikus ima következett, majd a történelmi egyházak vezetői, Heinemann Ildikó evangélikus lelkész, Pózsa István református lelkész és Huszka Mihály katolikus plébános áldották meg az új kenyeret. A cipókat Mohainé Jakab Anikó jegyző, Szlahó Csaba polgármester és Kovács Márton önkormányzati képviselő szegte meg, majd az elmúlt évekhez hasonlóan most is szétosztották a megjelentek között.

Az ünnepség a Szózattal zárult.

VN