Az Európai Unió Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz (TOP Plusz) keretében Vecsés jelentős humán fejlesztési programokat valósíthat meg, melyek célja, hogy minél szélesebb körben biztosítsanak lehetőséget a fejlődésre, a tanulásra, az életminőség javulására. A különféle programok és képzések sorozata márciusban indul, és három éven át tart.

A vecsési iskolákban, óvodákban és a többi intézményben járva a napokban több plakáttal is találkozhattunk, amelyek mindegyike valamilyen programlehetőséget hirdet különböző korosztályok számára különböző témákban. A programok megvalósítására Vecsés Város Önkormányzata 680 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatást nyert el a TOP_Plusz-3.1.3-23 kódszámú, Helyi humán fejlesztések című felhívás keretében. Az első programsorozat márciusban kezdődik. A célcsoport minden esetben a vecsési lakosság, akik között megtalálhatóak többek között a hátrányos helyzetűek, a nők, a gyerekek, a fiatalok, az idősek. Megvalósulnak közösségi, egészségmegőrző, prevenciós, a szociális alapszolgáltatásokhoz és a gyermekjóléti alapellátásokhoz kapcsolódó szemléletformáló és bűnmegelőzési programok is.

A támogatás lehetővé teszi például, hogy a Bálint Ágnes Mesefesztivál és Mesekonferencia az elkövetkező három évben különböző tematikus elemekkel egészüljön ki. Két ízben az „Életmódváltással és közösségi egészségneveléssel” míg egy alkalommal a Bűnmegelőzés és közbiztonság javításával, tudatosságnöveléssel kapcsolatos programokkal.

Mozgás, sport és közösségépítés

A pályázat kidolgozói a mozgás szerelmeseire is gondoltak. A projekt egyik pillérét ugyanis azok a közösségi programok képezik, amelyek egyben az egészségfejlesztést is célozzák a sporton és testmozgáson keresztül. Mind a három évben megrendezi az önkormányzat a családi tömegsportnapot, amelyre a totyogósoktól a felnőttekig minden korosztályt várnak majd a szervezők. Hasonló célokból szervezi majd meg a Sportkupát az önkormányzat a vecsési általános iskolákkal együttműködésben mind a három évben. A Kerüld meg Vecsést! program keretében szervezetten bicikliznek majd a városban a résztvevők, amit a piactéren előadás követ a biztonságos közlekedésről családi programokkal. Bemutatják a kerékpár helyes használatát, és segítenek a szabálykövető magatartás elsajátításában.

Az évente 1-2 alkalommal megrendezésre kerülő nagyobb rendezvények mellett lesznek más sport- és közösségfejlesztő programok is, amelyekre rendszeresen járhatnak majd a fiatalabb korosztály képviselői. Lehetőség lesz például foci klubba, kézműveskedésre, önismereti, személyiségfejlesztő csoportokba járni. Ezek a foglalkozások, szakkörök kiváló lehetőséget nyújtanak majd a fiatalabb generációknak a szabadidő hasznos eltöltésére és a fejlődésre.  Amennyiben valaki csak egy-egy program iránt érdeklődik, lehetőség lesz arra is, hogy csak az őt érdeklő foglalkozáson vegyen részt.

A projekt a nyári szünetekre is kínál hasznos elfoglaltságot az iskolás korosztály számára. Tematikus szabadtéri közösségfejlesztő programok, előadások várják majd az érdeklődőket. A program egyik célja, hogy közös érdeklődési körön alapuló közösségek alakuljanak ki. A szórakozás, a zenei koncertek mellett a programok részét képezik a település híres embereinek meghívása, olyan teljesítmények bemutatása, amelyek követendő példaként állhatnak a résztvevők előtt. A nyári napközis táborok is hasznos és izgalmas programokat kínálnak majd a gyerekeknek. Részt vehetnek például könyvtár- és múzeumlátogatáson, lesz színház, kirándulás, kézműves foglalkozás, ugrálóvár. Szerveznek olyan tábort, amelyben az életmód, és olyat is, amelyben a sport lesz a fókuszban.

Szülő-gyermek kapcsolat

Több program segíti majd azokat, akik arra a kérdésre keresik a választ, „hogyan legyek jó, jobb szülő”. Már a kisbabák is örülhetnek, mivel babamasszázs tanfolyam is indul a Vecsésen élő anyák, várandós nők számára. A módszer segítségével a szülők segíthetik majd a gyermeküket a jobb fejlődésben, és mélyebb kapcsolatot tudnak kialakítani vele. A babamasszázzsal megelőzhetők bizonyos betegségek, vagy ha már kialakult a probléma, akkor javíthatnak a baba állapotán. Szintén a szülőket készíti fel a Baba-Mama Kör, de ezúttal már a gyermeknevelésre, a gyermekek életkori változásinak megértésére. Minden hónapban várja majd a kismamákat a Manó Klub, ahol a legfontosabb témákban tudnak a résztvevő fiatal anyukák előadásokat hallgatni, majd kérdéseket feltenni, és meg tudják osztani egymással tapasztalataikat, kételyeiket, kérdéseiket az adott témával kapcsolatban. A Mit tanítanak a mesék a boldog családi életről? című meseterápiás nyitott csoportprogram keretében olyan csoportfoglalkozásokra kerül sor, ahol a szülők szert tehetnek önismeretre, családdinamikai ismeretekre, segítséget kaphatnak a konfliktusok kezeléséhez, valamint problémamegoldó képességeik növeléséhez.

A projekt lehetőséget kínál a halmozottan hátrányos helyzetű alsó tagozatos – második és harmadik osztályos – tanulók részére, hogy felzárkóztató korrepetáláson vegyenek részt, hogy ezáltal jobb jegyeket kapjanak az iskolában.

Testi-lelki segítség

Nagyon sok jelzés érkezett az iskolaigazgatóktól, hogy óriási igény lenne iskolapszichológusra. A pályázati támogatás lehetőséget és anyagi fedezetet biztosít arra, hogy Vecsés mind a négy iskolájában elérhetőek legyenek. Hasonlóan nagy igény mutatkozik a gyógypedagógia szolgáltatásokra az óvodákban, ahol a gyerekek fejlesztéséről szakemberek gondoskodnak majd többek között a dyslexia megelőzése érdekében, illetve logopédiai szolgáltatás biztosításával. Ezen kívül gyógytornászt és gyógytestnevelési szolgáltatásokat is nyújtunk, amely két nagy szolgáltatástípusra épül: DSZIT (dinamikus szenzoros integrációs terápia) és a TMST (tervezett szenzomotoros tréning). A DSZIT egy olyan komplex terápiás módszer, amely a benne résztvevő gyerekeknek izgalmas játéklehetőségeket nyújt. Olyanokat, amelyek segítségével éretlen vagy egyes területeken nem megfelelően működő idegrendszerüket saját aktív részvételükkel, önszántukból, egyéni utakon járva fejleszthetik. A TMST különböző gyakorlatok segítségével fejleszti a gyermekek nagy- és finommozgásait.

A projekt az idősek számára is kínál programlehetőségeket. Részt vehetnek például számítógépes képzésben, de lesz olyan programsorozat is, amelyen hasznos információkat szerezhetnek többek között a demencia, az Alzheimer-betegség témakörben. Ezek a programok a kötetlen beszélgetés légkörének megteremtése mellett egy-egy konkrét téma köré épülnek majd (orvosi, életmód, környezet, jogi kérdések, a segítés formái, szolgáltatások stb.). Évente egy alkalommal elérhetőek lesznek térítésmentes, életkor szerinti szűrővizsgálatok a vecsésiek számára, amikor lehetőség lesz egyéni állapotfelmérésre és kockázatbecslésre, illetve az ehhez kapcsolódó egyéni tanácsadás igénybevételére.

A projekt tartalmaz a szociális szférában dolgozók számára is olyan programokat, amelyek a munkájukhoz nélkülözhetetlen együttműködés, kommunikáció és a hatékonyság növelését szolgálják.

A projekt megvalósításában konzorciumi partnerként vesz részt a Vecsési Családokért Alapítvány, valamint a Vecsés Közművelődéséért Alapítvány. Szakmai együttműködőként pedig a vecsési iskolák és óvodák, a Vecsési Egészségügyi Szolgálat, a Vecsés- és Környéke Család- és Gyermekjóléti Szolgálat és Központ és a Bálint Ágnes Kulturális Központ.

A programokról folyamatosan nyújtunk majd részletesebb tájékoztatást a Vecsési Tájékoztatóban és az újság honlapján (www.vecsesitajekoztato.hu), a Vecsési Családokért Alapítvány és a Vecsés Közművelődéséért Alapítvány Facebook-oldalain, a különböző vecsési Facebook-csoportokban (Vecsésiek egymás közt, Vecsési hírek, Vecsés és környéke hirdetések), plakátokon.

VT infó