A Népballadaszínház című színdarabot tavaly mutatták be a KissPista Színház ifjú színészei. A sikerről árulkodik, hogy már a kilencedik előadáson is túl vannak, legutóbb a fővárosi Sztehlo Gábor gimnázium diákjai látogattak Vecsésre, hogy megnézzék a produkciót.
Az előadás több iskola figyelmét felkeltette, például a Monori József Attila Gimnáziumból és Gombáról is van érdeklődés. Monoron József Attila születésének 120. évfordulója alkalmából megrendezendő ünnepségsorozatba szeretnék beilleszteni az előadást – tudtuk meg Varsa Mátyástól, aki azt is elárulta, hogyan figyeltek fel a KissPista Színházra és színdarabjukra a budapesti iskolában.
– Egy Hans Sachs komédiát játszottunk, amit a Sztehlo gimnázium néhány diákja és tanára is látott. Annyira tetszett nekik az előadás, hogy legközelebb a Népballadaszínházat is megnézték. Ez után beszéltük meg, hogy rendhagyó irodalomóra keretében akár több osztállyal is eljönnének a darabra. Mivel ezt az előadást nem olyan könnyű elvinni más helyszínre, ezért megállapodtunk, hogy eljönnek hozzánk Vecsésre, a Vértesi Nándor utcai Kiállítóterembe, ahol a KissPista Színház működik. Két előadás alkalmával csordultig megtelt a nézőtér, összesen 120 diák látta a színdarabot – mondta Varsa Mátyás.
A Népballadaszínházat újító módon vitték színpadra, Varsa Mátyás a hagyományos elemek mellett szeret olyan modern, alternatív megoldásokhoz nyúlni, amelyek fokozzák az előadás hangulatát. A fiatal színészek – Hegedűs Ágoston, Gombos Gyula, Varsa Márton, Csősz Csenge, Szép Dóri, Várszegi Viola. Világosító: Horváth Botond – kiemelkedő alakítást nyújtottak, játékuk hiteles és érzelmes volt, ami azt mutatja, hogy a KissPista Színházban értékes műhelymunka zajlik.
– Hogy közös szellemben tudjon fellépni egy társaság, közös stílusban tudjon játszani, úgy, hogy közben mindenki megtartja a saját egyéniségét, ahhoz hosszabb ideig kell együtt dolgozni. Ez érződik nagyon, illetve nagyon tehetségesek is a gyerekek, szeretik a színházat, ezért sok munkát beletesznek egy-egy darabba. A Népballadaszínház esetében is azon voltunk, hogy minél több eszközt alkalmazzunk. Lehet, hogy egyes elemek újszerűnek tűnnek, ezeknek az a célja, hogy érthetőbbé tegyék a darabot. Mindig ki kell valamit találni, ami érdekes és segíti a megértést, de az emberek egyébként is szeretik az újdonságokat – mondta az előadással kapcsolatban Varsa Mátyás.
A Népballadaszínház című színdarab legközelebb január 25-én 19 órától látható a Bálint Ágnes Kulturális Központban, a Kultúra Hete programsorozat zárásaként.
Varga Norbert