Minden évben október 1-jén ünnepeljük az idősek világnapját. A nap célja, hogy felhívja a figyelmet az idős emberek helyzetére, az őket érintő problémákra, de lehetőséget ad arra is, hogy elismerjük az idősek munkáját és tapasztalatát. Ebből az apróból kérdeztük Skribekné Komár Ágnestől – akit az októberben megalakult új képviselő-testület ismét a Szociális Bizottság elnökének választott –, milyen segítséget nyújt az önkormányzat Vecsés szépkorú lakosainak?
Az önkormányzat szívén viseli a helyi szépkorúak sorsát. Van a városnak helyi esélyegyenlőségi programja, mely kiemelten foglalkozik az idősek helyzetével, de a legtöbb segítséget a Vecsési Gondozási Központon keresztül nyújtja a város az időskorú lakosoknak. Az egyik legfontosabb elem a nappali ellátás, a szolgáltatást a Gondozási Központ klubtagjai vehetik igénybe. Napközis rendszerben különféle foglalkozásokon, programokon vehetnek részt azok, akik jelentkeznek az idősek klubjába. Fontos pillér a házi segítségnyújtás, mely keretében minden nap személyesen találkoznak a gondozók az idősekkel. A segítségnyújtás általában attól függ, hogy a gondozott személy milyen egészségi állapotban van. Az egészségügyi segítségtől a háztartási segítségnyújtáson át sokrétűek lehetnek az ellátandó feladatok. A másik fontos elem a jelzőrendszeres házi segítségnyújtás, melyet tavaly tettünk ingyenessé a vecsési lakosoknak. A szolgáltatás lényege, hogy az ellátott személy a nap 24 órájában jelezheti, ha bajba került. Az idősek számára már az megnyugtató érzés, ha tudják, hogy baj esetén azonnal érkezik hozzájuk a segítség. A harmadik pillér pedig a szociális étkeztetés, ami alapszolgáltatásnak számít. Fontos megjegyezni, hogy az étel helyben készül, az önkormányzati fenntartású Központi Konyhában. Ezáltal az ételek minőségére is nagyobb a ráhatásunk. Fontos még kiemelni, hogy a Szociális Bizottsági munka során hétről-hétre döntünk különböző támogatásokról, melyeket sok esetben idős, nyugdíjas lakosaink igényelnek. Az önkormányzat anyagilag támogatja a helyi nyugdíjasklubokat, továbbá minden év októberében színvonalas műsort szervezünk az idősek köszöntésére – összegezte Skribekné a város által biztosított támogatások sorát.
Bár nem kapcsolódik az önkormányzathoz, de említésre érdemes a Gondosóra program, amelyet a 65 év feletti lakosok országszerte térítésmentesen vehetnek igénybe. A Gondozási Központ megoldásához hasonlóan ez is egy jelzőkészülékes szolgáltatás. A jelzések egy diszpécserközpontba futnak be, ahol a kétirányú kommunikációra képes eszközön keresztül veszik fel a kapcsolatot a felhasználóval.
Skribekné kiemelte továbbá a Vecsési Ipartestület időseknek szóló mobiltelefon és internethasználatot elősegítő tanfolyamát, melyet a nagy sikerre való tekintettel az önkormányzat is támogat.
– Az ipartestület kezdeményezése egy pályázati lehetőségnek köszönhetően indult el a városban. Első körben három tanfolyamot tartottak, és a nagy érdeklődés láttán az önkormányzat finanszírozta a folytatást. Egy három alkalmas tanfolyamról van szó, ahol saját eszközeik, elsősorban mobiltelefonjuk segítségével tanítják meg az internet használatát. Kiscsoportos foglalkozásokról van szó, ahol mindenkivel egyénileg foglalkozik az oktató. Biztonsági tanácsokat is kapnak, például arra vonatkozóan, hogy mire nem szabad kattintani, illetve a sok csalásra is felhívják a figyelmet – fejtette ki a részleteket Skribekné.
Nagyik és az okostelefon
A Vecsési Ipartestület által szervezett háromalkalmas tanfolyam célja, hogy az idősebb korosztály könnyebben eligazodjon az internet világában, megismerkedjenek a telefonos alkalmazásokkal, applikációkkal és bátran használják is azokat. A tanfolyam során az internet veszélyeire, például a gyanútlan felhasználókra leselkedő csalásokra is felhívják a figyelmet. A nagy érdeklődésre való tekintettel idén már nyolc tanfolyamon vannak túl a szervezők, újabb jelentkezők esetén a képzés jövőre folytatódik. Részletekért hívja a 06-30/698-3976-os telefonszámot.
Varga Norbert