Október 8-án ünnepélyes keretek között tartották meg Vecsés Város Önkormányzat képviselő-testületének alakuló ülését. Az eskütételt követően programot hirdetett Szlahó Csaba polgármester, majd alpolgármestert választottak, és a bizottságokat is megalakították a városvezetők.
Kedd este zsúfolásig megtelt a városháza díszterme, ahol a polgármesteren és a megválasztott képviselőkön kívül a bizottságok külsős tagjai is megjelentek, hogy letegyék esküjüket. Az alakuló ülés elején dr. Gerencsér Balázs, a választási iroda elnöke köszöntötte az egybegyűlteket, majd ismertette a június 6-ai önkormányzati választás eredményeit. Ezután a képviselők és a polgármester eskütétele következett, majd Szlahó Csaba mutatta be polgármesteri programját.
„A jövőt nem lehet megörökölni, hanem magunknak kell megépíteni.” – ezzel a Széchenyi Istvántól származó idézettel indította beszédét az immár ötödik ciklusát megkezdő polgármester, utalva arra, hogy a városvezetés feladata meghatározni Vecsés jövőbeni fejlődésének irányát. Beszéde elején leszögezte, hogy az elmúlt évek során kialakult, együttműködésen alapuló városvezetési metódust szeretné folytatni az elkövetkező években. Erre épül a négy pilléren alapuló Vecsés, a mi otthonunk című program is, mely megvalósításához a képviselő-testület támogatását kérte.
Gazdálkodás
Szlahó Csaba az első pontban a város gazdálkodásáról beszélt, kiemelve, hogy az elmúlt évekhez hasonlóan a jövőben a stabil és kiegyensúlyozott gazdálkodás lesz a városvezetés célja.
– Eddig ehhez minden kompetenciával fel voltunk vértezve. Az utóbbi években sajnálattal kellett szembesülnünk azzal a ténnyel, hogy folyamatosan csökken az önkormányzat befolyása a város életére, a gazdasági környezetünk alakítására. Hatásköreink és bevételeink további elvonása jelentősen szűkítheti a mozgásterünket – mondta a városvezető, utalva az elmúlt évek kormányzati lépéseire, melyek országszerte megnyirbálták az önkormányzatok autonómiáját, mai divatos szóval élve, szuverenitását. A polgármester ennél a pontnál az alakuló ülésen jelenlévő Szűcs Lajos országgyűlési képviselő figyelmét is felhívta arra, ha kívülről megváltoztatják a feltételeket, akkor a városvezetők nem biztos, hogy tudják teljesíteni azokat a dolgokat, amelyeket elterveztek. Arra kérte a képviselőt, hogy ne ebbe az irányba mutassanak a kormányzati döntések.
– Nagyon fontos, hogy az önkormányzat autonómiája megmaradjon. Igyekszünk jól gazdálkodni a ránk bízott javakkal, de ezt csak akkor tudjuk megtenni, ha azok tényleg ránk vannak bízva – mondta.
Kijelentette továbbá, a jövőben is mindent megtesznek annak érdekében, hogy minél több pályázati pénzt hozzanak a városba, hiszen a beruházások megvalósításához külső források bevonására is szükség van.
Infrastruktúra-fejlesztés
Szlahó Csaba programjának második pontjaként az infrastruktúra-fejlesztést jelölte meg. Ezen a területen eddig is nagy hangsúlyt helyeztek az intézményhálózat korszerűsítésére, valamint az utak- és járdák építésére. Ezek a célok a lakossági igények figyelembevételével valósultak meg. Az intézményhálózat modernizálását a jövőben is szeretnék folytatni, első lépésként a Bálint Ágnes Óvoda régi szárnyának teljes megújítását jelentette be a polgármester. Erre a fejlesztésre a TOP-Plusz pályázati program keretében 1,263 milliárd forint támogatást kapott a város.
Az elmúlt ciklusban jelentős előrelépés történt a játszóterek és a közparkok építésében, felújításában is. Ez a programelem a következő években a Göci és a Lanyi szabadidőparkok megépítésével folytatódhat. Szlahó Csaba kiemelte, hogy az önkormányzat ebben a ciklusban egy régi ígéretét is valóra váltja a szomszédos települések irányába vezető kerékpárutak kiépítésével. Ezeknek az elképzeléseknek a megvalósítására a TOP-Plusz pályázat keretében 1,355 milliárd forint támogatást nyert a város.
A polgármester kiemelt feladatként említette a vízminőség javítását, melynek alapfeltétele a vízvezeték-hálózat cseréje és egy vas-mangántalanító létesítése.
A Sportos és egészséges város koncepció keretében további fejlesztések várhatók a sportcentrumban és a Dózsa György úti sporttelepen, és továbbra is kiemelt figyelmet fordítanak a helyi egészségügyre.
Környezetvédelem és közbiztonság
Az elmúlt évek negatív gazdasági hatásai rávilágítottak az energiahatékonyság és a fenntarthatóság fontos szerepére, ezért nagyobb hangsúlyt szeretnének helyezni a költséghatékonyságot növelő intézményi beruházásokra és a megújuló energiák használatára.
– A céljaink mielőbbi elérése érdekében hét intézmény megújítására adtunk be pályázatot. Ezen koncepció alapján szeretnénk korszerű közvilágítást telepíteni a városban, mely nemcsak gazdasági, hanem közbiztonsági szempontból is fontos – mondta a polgármester.
A környezetvédelemmel kapcsolatban kitért a városi faültetési programra, mely keretében évről évre több száz facsemetét ültetnek a város közterületeire. A város tisztaságával kapcsolatban elmondta, a Városgondnok Kft. a városkarbantartási csoport és az önkormányzat városüzemeltetési csoportja rendkívül fontos munkát végez ezen a téren. A köz- és külterületek tisztántartásába civil szervezeteket és a lakosságot is bevonták, ami jó gyakorlatnak bizonyult, ezért az efféle együttműködést a jövőben is szeretnék folytatni.
A közbiztonságra térve elmondta, modern térfigyelő kamerahálózat működik a városban, amely növeli a relatív biztonságérzetet. Ezen a területen új fejezetet nyithat a mesterséges intelligencia alkalmazása, melynek fejlesztése folyamatban van. A biztonságos kisvárosi környezet megőrzése érdekében az önkormányzat továbbra is támogatja a rendőrséget és a polgárőrséget. A hatékonyabb munkavégzés érdekében a jövőben egy rendszerbe foglalnák és jobban összehangolnák a város fenntartásában működő közbiztonságot szolgáló szervezeteket.
Vállalkozásfejlesztés
A negyedik pont ismertetésekor Szlahó Csaba felidézte, hogy a kiszámítható várostervező munka és a kedvező gazdasági környezet eredményeként több nagyvállalat is letelepedett Vecsésen. Ezek a cégek jelentős számú munkahelyet teremtettek, és számottevő bevételt hoznak a városnak. Ezt követően arra hívta fel a figyelmet, hogy a vállalkozási és a lakóövezetek érintkezéseinél különösen figyelni kell arra, hogy szintetizálni tudják a különböző igényeket és érdekeket. A gazdaságfejlesztés területén a városvezetés továbbra is számít az Ipartestület szakmai segítségére, támogatására. Elmondta továbbá, Vecsésen még újdonság, hogy bizonyos beruházásokat kormányrendelettel kiemeltté tesznek, illetve tehetnek, ami sokszor ellentétes a helyi érdekekkel.
– Célunk, hogy a maradék településrendezési eszközeinket felhasználva, a számunkra nem kívánatos nagyberuházásokat, ipari üzemeket távol tartsuk településünktől.
A polgármesteri program négy alapvető pontjának ismertetése után Szlahó Csaba a város nagyütemű fejlődéséből következő fontosabb kihívásokról beszélt. Elmondta, hogy a megváltozott életkörülmények miatt egyre zsúfoltabbak a vecsésiek mindennapjai, ezért az egymással szemben elvárható tolerancia mellett szükséges a meglévő szabályok érvényesítése.
– Mindannyiunk érdeke, hogy a közösségi együttélés szabályait ennek a ciklusnak az elején áttekintsük, és ha indokolt, átdolgozzuk – mondta, majd a részletekre kitérve említette a közterületek magáncélú használatát – különös figyelemmel az építkezésekre, a zöldfelületek karbantartására és a parkolásra –, a megnövekedett gépjárműforgalom miatti korlátozások szükségességét, a gyalogosok biztonságos közlekedését, illetve a Dózsa György úti kanyarodósáv megépítését.
– Mint tudjuk, minden törekvésünk arra irányul, hogy jól érezzük magunkat Vecsésen, hogy a közösséget erősítsük – zárta gondolatait Szlahó Csaba.
Az ünnepélyes eskütétel és a polgármesteri program kihirdetését követően titkos szavazással döntött a képviselő-testület az alpolgármester személyéről. A szavazáson egyhangú döntés született, eredményeként az elmúlt ciklusban is alpolgármesterként tevékenykedő Frühwirthné Halász Melinda töltheti be a tisztséget.
Megalakultak a bizottságok
Az ülésén az önkormányzati bizottságokat is megalakította a képviselő-testület, a bizottsági elnökök megválasztása és a külsős bizottsági tagok eskütétele is megtörtént. A 2024-2029-es önkormányzati ciklusban hat bizottságban zajlik majd az önkormányzati munka.
Gazdasági Bizottság
Elnök: Alattyányi István. Képviselő tagok: Czibolya Zoltán, Hanek Gábor, Kovács Márton, Várszegi Csaba. Külsős tagok: Kári József, ifj. Kortye Vilmos, Oroszi Gábor.
Kulturális Bizottság
Elnök: dr. Lugosi Mária. Képviselő tagok: Alattyányi István, Kalasovszky Bernadett, Kovács Márton, Skribekné Komár Ágnes. Külsős tagok: Kis Tóth János, Lakner Brigitta, Magyar Klára, Orbán Éva.
Sport Bizottság
Elnök: Czibolya Zoltán. Képviselő tagok: Kovács Márton, dr. Lugosi Mária, Szabó Attila. Külsős tagok: Kabai Gabriella, Kerekes András, Seres Attila.
Környezetvédelmi Bizottság
Elnök: Várszegi Csaba. Képviselő tagok: Kovács Márton, Skribekné Komár Ágnes, Szabó Attila. Külsős tagok: Eftimie Izabella, Pintér Sándor, Szalkai Antónia.
Pénzügyi Bizottság
Elnök: Hanek Gábor. Képviselő tagok: Alattyányi István, Kalasovszky Bernadett, Várszegi Csaba. Külsős tagok: Enyedi Edgár, Oláh Sarolta, Skribek Pál.
Szociális Bizottság
Elnök: Skribekné Komár Ágnes. Képviselő tagok: Czibolya Zoltán, Hanek Gábor, Kalasovszky Bernadett, dr. Lugosi Mária. Külsős tagok: Horváthné Fehér Erzsébet, Lőrincz Ferencné, Matheisz Mártonné, Nagy Gyuláné.
Szöveg és kép: Varga Norbert