Fazekas Miklós nevét bizonyára sokan ismerik. FM-design stúdió nevű építészirodáját harminc évvel ezelőtt alapította Vecsésen. Sokrétű tervező, aki lakóépületeket és középületeket egyaránt tervez.

A városban több épület viseli jellegzetes stílusának jegyeit, legjelentősebb vecsési munkája a helyi közösség javát szolgáló Bálint Ágnes Kulturális Központ vagy a Helen Doron Nyelviskola. Írásunk apropója, hogy egyik egyedi tervezésű fővárosi lakóházát idén tavasszal nemzetközi építészeti díjjal jutalmazta a Big SEE. A szlovéniai központú platformhoz a délkelet-európai régió 21 országa tartozik, rangos elismerésükkel többféle kategóriában díjazzák az építészeti projekteket.
Családi kötődés kortárs környezetben – erre a névre hallgat a Fazekas Miklós által tervezett XVIII. kerületi kétgenerációs lakóház projektje, amely idén májusban nemzetközi elismerést hozott a vecsési építésznek.
– A nemzetközi zsűri nyolc-tíz minősítési szempont alapján értékelt. Volt egy kapcsolattartónk, aki szólt, hogy elég jó értékeléseket kapott az épület, ezért érdemes lenne elutaznom Ljubjanába, mert jó eséllyel a díjazottak között lesz a munkám. Az átadóünnepségen egy kétszer kétperces prezentáció keretében kellett bemutatnom az épületet, illetve az építészet jövőjéről kérdezték a gondolataimat – mondta Fazekas Miklós a díjról. Hozzátette, hogy a 2021-ben épült családi ház hazai szakmai berkekben is sikert aratott. Korábban a Szép Házak című magazin címlapon hozta le a fotóját, és 12 oldalon keresztül mutatta be az épületet. A nemzetközi díj átvétele óta több szakmai folyóirat és médium is kereste a tervezőt. De mivel nyerte el a zsűri elismerését a valóban nem mindennapi épület?
– A kinézetével és a funkcionalitásával egyaránt. Az anyaghasználattal, a játékosságával hívta fel magára a figyelmet – mondta Fazekas Miklós, hozzátéve, hogy a díjtól függetlenül is ez az egyik kedvenc épülete az eddigi munkái közül.
– Ezeket az épületeket nem magunknak tervezzük, mindig a megrendelő igényeihez igazodunk. Ebben az esetben is megbeszéltük, hogy milyen helyiségekre, milyen funkciókra van szükség
– mondta a kifejezetten egyedi épületeket megálmodó tervező.
Fazekas Miklóst elsősorban egyedi megoldásai miatt keresik a megrendelők. Bár többfajta stílust képvisel, a modern építészet áll a legközelebb a szívéhez. A tervezés során mindig szem előtt tartja, hogy a megjelenés ne legyen öncélú, ne menjen a funkcionalitás rovására, hiszen „az épületek nem szobrok, hanem használati tárgyak”, ezért a hangsúlyt mindig a harmóniára helyezi.
– Egy épület esetében a részletekben lakozik a szépség, az esztétika. Az a célunk, hogy egy olyan harmonikus egészet alakítsunk ki, ami megjelenésében és funkcionalitásában is jól működik. Egyébként nagyon sokszor visszafogottabb a megjelenés, minden megrendelőnek más és más az ízlése – mondta.
Minden tervezés egyedi gondolat, szól valamiről, ezért a tömegtermelés nem az ő világa.
Ezért csak annyi munkát vállal, amit a maximális minőségi színvonal megtartása mellett el is tud végezni. Előfordul, hogy várni is kell rá, de nem árul zsákbamacskát, ezt már az első alkalommal közli az ügyfelekkel. A tervezést minden esetben megelőzi egy hosszú, több órán át tartó beszélgetés. Ilyenkor mindenre kíváncsi, mert minél többet tud a megrendelőről, annál személyre szabottabb terveket tud készíteni.
– Akkor tudom, hogy milyen tereket tervezzek, hogy milyen funkciókra van szükség, ha minél jobban megismerem az építtetőt. Bele kell mennem a megrendelő fejébe, hogy az ő fejével gondolkodva, a tudásomat felhasználva, egy meghatározott helyen létre tudjak hozni egy jó minőségű épületet. Mindig elmondom, hogy a mesekastélyt nem én fogom megtervezni. Ha nem hiszek egy projektben, akkor nem fog jönni az a minőség, amihez minden esetben ragaszkodom. Ha a stílusom tetszik a megrendelőnek, csak akkor tudunk egy irányba haladni és együttes erővel dolgozni a közös célért.
– Elárulta, nem pusztán munkaként, sokkal inkább hivatásként tekint a foglalkozására. Ennek köszönhető, hogy mindig precíz és profi munka kerül ki a kezei alól a megrendelők megelégedésére. Mert „a dizájn csak egy velejáró esztétikai élmény, ami kell, de a fő hangsúly mégis a tervezés első pillanatától fogva egy olyan otthon megalkotásán van, amely azt az egyedi élményt nyújtja a megrendelő számára, hogy valóban hazaért”.
varga