A vecsési Andrássy-telep névadója Andrássy Aladár volt. Pár héttel ezelőtt óriási öröm ért. Sikerült kapcsolatba lépnem Aladár Amerikában élő ükunokájával.

A hölgy nyugdíjas, lovakkal foglalkozik, és arról híres, hogy ő tartja egyben az Andrássy családot. Szoros kapcsolatban áll a betléri múzeummal és Krasznahorkával. Keresztanyja, a napenergia hasznosításának úttörője, a „Napkirálynő”, Telkes Mária volt. De hogy került kapcsolatba egy történelmi magyar család egy magyar fizikussal Amerikában?

Andrássy Stella

Andrássy Aladár unokája, Andrássy Imre a stockholmi nagykövetségen szolgált, mikor beleszeretett a svéd Stella Kuylenstierna-ba, akit 1919 végén feleségül vett. A pár Magyarországra költözött, és a nagypapa, Andrássy Aladár letenyei birtokán telepedett le. (Érdekes, hogy hazánk másik Andrássy Gyula Általános Iskolája Letenyén található, ahol szintén Aladár volt a birtokos.) Stella felvette az Andrássy nevet, és beletanult a magyar szokásokba. A második világháború azonban mindent felborított. 1944 végén drámai módon menekültek el az oroszok elől. Svédországba mentek, ahonnan hamar tovább kellett költözniük. 1947-ben „Magyarország lángokban” című könyvében írta meg Stella az emlékeit, és elsőként beszélt a magyar nőket ért erőszakról. Az akkori Svédország értelmisége ezeket a történeteket nem hitte el, és össztűz alá vették az Andrássy családot. Így kerültek az USA-ba.

Andrássy Aladár unokája, Imre. Imre felesége, Stella. Az ükunoka és a keresztanyja, Telkes Mária

Napkirálynő

Ott jóban lettek egy világhírű, Budapestről disszidált fizikussal, Telkes Máriával, aki rendkívül bátor könyvnek tartotta Andrássy Stella visszaemlékezését. Telkes ekkoriban a napenergia hasznosításán dolgozott, a téma úttörője volt. Ő készítette el Doverben a világ első, napenergiával fűthető házát. Andrássy Imrével és Stellával olyan jóba lettek, hogy lányuk, Andrássy Erzsébet Telkes munkatársához ment feleségül. A család részt vett a kutatásokban, a fizikus pedig az Andrássy család tiszteletbeli tagjává vált, úgyis, mint Imre, és Stella unokájának keresztanyja. Telkes Mária az Andrássy család segítségével napenergiával működő tűzhelyt („Telkes Solar Cooker”) és nappárolót, napkollektort épített. Az Andrássy család ezen ága élt a világon először napenergiával működő tárgyak között. Telkesre úgy emlékszik a tudomány, hogy ugyanaz volt ő a napenergiának, mint Marie Curie az atomenergiának.

Haza

A kommunista diktatúra bukását Andrássy Imre már nem érte meg, de a világhírű kutató igen. Hazaköltözött, és Budapesten halt meg. Nevét itthon nem sokan ismerik, de a tudománynak ő a „Napkirálynő”. Andrássy Erzsébet végrendelete szerint Krasznahorkán nyugszik. Lánya pedig őrzi az emlékeket, és örömmel értesült arról, hogy ükpapájának, Andrássy Aladárnak erős vecsési kötődése is van. De ez már egy másik történet…

Kiss Gábor, Vecsési Honismereti Kör