„Semmitől ne félj. Állj meg bátran és nyugodtan, ahol állni rendelt a sors. Nézz szembe a világgal s gondolj arra, hogy ahol Isten élni rendelt, ott nem vonhatja meg tőled senki e jogot.” (Wass Albert)

A székelyek 2012-től minden év március 10-én, Marosvásárhelyen és szerte a világban ünneplik a kulturális műsorokkal egybekötött Székely Szabadság Napját. 169 évvel ezelőtt, 1855-ben ezen a napon végezték ki Marosvásárhelyen a székely vértanúkat: Bágyi Török János kollégiumi tanárt, Martonosi Gálffy Mihály ügyvédet és Nagyváradi Horváth Károly földbirtokost, akik az elbukott forradalom és szabadságharc lángját akarták újra fellobbantani. Ez a nap a székelyek önrendelkezési törekvéseit, és a kulturális identitásának, hagyományainak megőrzésére irányuló erőfeszítéseket ünnepli. Hőseinkre emlékeznünk kell, hogy ne vesszen kárba áldozatuk, mondjuk el történetüket a következő generációknak, mert Székelyfőd volt, van és lesz!

Incze Árpád, a Székelyföldért Társaság elnöke nyitotta meg a megemlékezést Budapesten, a Hősök terén, ahol a székely vértanúkra emlékeztünk. A Székelyföldért Társaság vállalása és küldetése, hogy felhívja a figyelmet minden olyan sérelemre és jogtiprásra, ami az anyaország határain kívül élő magyar testvéreinket érinti.

A Labdarózsa Népdalkör és Citerazenekar Illyés László, a Székelyföldért Társaság rendezvény szervezője meghívására vett részt a megemlékezésen. A Labdarózsa Népdalkör néhány tagja erdélyi származású, Hompoth Zoltán, a vecsési Orbán Balázs Erdélyi kör vezetője halála után népdalkörünket kérték fel, hogy vegye át és vigye tovább azokat a kulturális feladatokat, amit korábban az Orbán Balázs Erdélyi kör látott el. Így, fontos volt számunkra, hogy ott lehettünk március 10-én a Hősök terén.

A műsoron fellépett a Szépszivárvány Táncegyüttes Szigetszentmiklósról, Ézsiás Péter rockzenész-Historica, valamint György-Horváth Hajnalka műsorvezető mondott beszédet.

Az erdélyi magyarok és székelyek számára a túlélés egyetlen alternatívája és garanciája az autonómia. Erre hívtuk fel a figyelmet a Székely Szabadság Napja alkalmából tartott ünnepségünkön. Szabadságot és autonómiát a székelyeknek!

VIII. Kerek a káposzta, csipkés a levele…

A Labdarózsa Népdalkör és Citerazenekar folytatta a nemes hagyományt és ismét megrendezte a Népzenei Találkozót a BÁKK színpadán, április 21-én.

Nem titkolt szándék volt 2014-ben az első rendezvénnyel, hogy hagyományt teremtenek, és fellépési lehetőséget biztosítanak a térség népdalköreinek, népzenészeinek. Természetesen az alapot a Labdarózsások adták meg, és ha kicsit visszatekintünk megalakulásukra, a 2001-es János Vitéz daljáték bemutatójára, akkor meg kell állapítani, jó döntés volt tőlük, hogy vállalták a hihetetlenül gazdag magyar népdal és népzene kincs megőrzését és átadását a magyar kultúrát szeretők népes táborának. Ismételten köszönetet kell mondani Mester József operaénekesnek, az említett daljáték színre viteléért, ami a népdalkört megalakulásra ösztönözte.

Később bővült a repertoár és a citerák beépültek a műsorokba. Különösen azután, hogy Pavella Krisztina lett a művészeti vezető. Krisztina sok helyütt dogozik és megszállottként őrzi, ápolja és adja át a népzenét, a népdalt. Ez a mostani programban is jól megmutatkozott, mert többségében olyan csoportok léptek fel, ahol ő irányítja a művészeti munkát.

A hagyományos fellépők között örömmel láthattuk ismét a Czövek Olivér Református Óvoda gyermekeit, akik bájosan énekeltek és mozogtak a színpadon és talán az utánpótlást is jelentik majd a kör számára. Ugyanígy öröm volt látni a Rosmarein Táncegyesületet, akik sváb és magyar táncokkal kedveskedtek a közönségnek. A délután legnagyobb sikerét a közel százéves múlttal, gazdag tapasztalattal és megszámlálhatatlan díjjal rendelkező Mezőtúri Szivárvány Népdalkör és Citerazenekar volt. A műsoruk professzionális volt!

Mezőtúri Szivárvány Népdalkör és Citerazenekar

Fellépett még: Bazsalicska Citera­együttes (Sári), Borovenka Hagyományőrző Néptánccsoport (Sári), Bugyi Népdalkör, Hévízgyörki Asszonykórus, Pergő Citeracsoport (Bugyi), Rakonca Citeracsoport (Bugyi).

A közel kétórás programot szeretetvendégség zárta. A finom ételek és italok mellett volt lehetőség ismeretségek, tán barátságok kötésére is, de szakmai beszélgetésekre is jutott idő.

VT info, fotók: labdarózsa