Szárhegyen is nagy ünnep a káposztafesztivál

Négykalodás szekerekkel vonultak a káposztáskertbe

Vecsési csapat nyerte a főzőversenyt

Október 13-án és 14-én a XI. Híres Szárhegyi Káposztavásár és Fesztivál alkalmából színes programokkal és a méltán híres, minőségi, vékony levelű, egyedüli márkanévvel védett szárhegyi káposztával és az abból készült ételekkel várták a szervezők és a termelők a gyönyörű fekvésű Szárhegyre látogatókat. Ezen a fesztiválon ünnepélyesen megerősítették Szárhegy és Vecsés testvértelepülési kapcsolatát, ami idén volt 20 éves.

A felvonulók vidám éneklés közben szedték fel a káposztát

Az erdélyi testvértelepülésünkre, Gyergyó­szár­hegy­re Szlahó Csaba polgármester vezetésével népes delegáció érkezett október 13-án. Péntek este Danguly Ervin, szárhegyi polgármester és a település képviselő-testülete fogadta a vecsésieket és a többi testvérvárosból idelátogató vendégeket. Ezen az estén a kultúrházban gyergyói hagyományőrző zenészek és táncosok szórakoztatták a meghívottakat.

A kép közepén Szlahó Csaba és Danguly Ervin Szárhegy polgármestere

Másnap a Vásártéren megrendezett főzésé volt a főszerep, de ezen kívül az egész napos fesztivál is sok érdekességet és látnivalót kínált. Kézművesek kínálták a termékeiket, volt káposztavásár, gyerekeknek tökfaragás, bábszínház és vetélkedő, a színpadon pedig kulturális programok várták az érdeklődőket, fellépett a Gyergyószéki Fúvószenekar, a helyi Bekecs Néptánccsoport és szerepeltek humoristák is.

Az ünnepélyes megnyitón köszöntőt mondott Ve­restóy Attila szenátor, Bende Sándor parlamenti képviselő, Barti Tihamér, Hargita Megye Tanácsa alelnöke és a vendégfogadó község polgármestere, Danguly Ervin. A beszédeket követően indult el a hagyományos lovasfelvonulás a Carinába, vagyis a káposztáskertbe. Fiatal fiúk-lányok ültek négykalodás szekerekre, és a zenés menet Lukács Géza, a helyi káposztatermesztők egyesülete elnökének parcellájára vonult, ahol terményáldás után játékos-táncos műsor keretében szedték fel a káposztát.

A főzőverseny győztes csapat séfje, Kiss Gábor és Skribekné Komár Ágnes

Közben a Vásártéren fellobbantak a tüzek a bográcsok alatt. A csapatok a hagyományos székelykáposzta mellett készítettek székelygulyást, lucskos káposztát, káposztás lecsót. A vecsésiek két csapattal neveztek. A polgármesteri hivatal csapata Saska Istvánné képviselő asszony irányításával korhelylevest főzött, de Kiss Gáborék (a Vecsési Káposztafeszten Uitz papa néven többszörös győztesek) is megmutatták főző tudományukat. Érdekesség, hogy mindkét csapat „hazaiból” főzött, minden alapanyagot itthonról vittek. Kiss Gáborék a főzésen kívül egy egész menüsorral is várták az érdeklődőket. Így nem csoda, hogy az ő sátruk előtt már kora reggel hosszú sor alakult ki. Sokan szerették volna megkóstolni a káposztás kolbászt és a rántott töltött káposztát. A különlegességeket a zsűri első hellyel jutalmazta.

A szombat a hagyományos káposztabállal ért véget, amit a sportcsarnokban rendeztek. Ezen az estén erősítették meg Vecsés és Gyergyószárhegy testvérkapcsolatát, amit 20 éve, 1997-ben Len Emil, Gyergyószárhegy akkori polgármestere és Gál István, Vecsés önkormányzati képviselője (akinek nagy szerepe volt a testvértelepülési kapcsolat felvételében) írt alá. A mostani megemlékezésen Len Emil és Gál István mondott pár mondatot az eltelt 20 évről. Ezután Danguly Ervin és Szlahó Csaba polgármester újra megerősítette a két település együttműködését, amit egy oklevélben is megörökítettek.

Skribekné Komár Ágnes