1999-ben civil összefogásból az akkori MDF és önkormányzat segítségével kopjafa került az Andrássy iskola elé. A kopjafa az 1849-es vértanúkra emlékeztet. Mára már hagyománnyá vált, hogy az Andrássy iskola diákjai adják a városi megemlékező műsort minden év október 6. környékén. Sorsszerű, hogy mindez a szabadságharcos Andrássy Aladárról elnevezett telepen, a szintén szabadságharcos testvérről, Andrássy Gyuláról elnevezett iskola tanulóinak segítségével történik.

Veszprémi Klára igazgatónő beszédében egyebek között az emlékek megőrzésének fontosságát emelte ki

Az idei műsort Veszprémi Klára igazgatónő beszéde nyitotta meg. Hazáról és hagyományról, az emlékek megőrzéséről szólva vezette fel a műsort, amely a vértanúkra, a 12 pontra, versekre és a helytörténetre épült. Minden mártír életét összekapcsoltuk egy kicsit településünk, Vecsés történetével. Az előadás alatt a Himnusz és a Szózat mellett felhangzott egy – Andrássy kastélyban árvaházi gyerekként felnőtt – énekes, Oláh Ibolya dala, a Magyarország is. Ehhez a VHZ-tól zenei kíséretet is kaptunk.

A verseket és az összekötő szöveget a következő tanulók mondták: Bánkúti Barnabás, Bodorkos Viktória, Erdélyi Noémi, Erdősi Norbert, Faragó Amira, Habarics Nóra, Jakab Jónás, Kurucz Luca, Lehotai Márton, Mindák Mirtill, Nagy Krisztina, Neszvecskó Réka, Pazsitka Leila, Rahovitzky Dóra, Rozs Lilla és Várszegi Barnabás. A műsort Gémes Ilona, Simon Gyöngyi és jómagam állítottuk össze.

A vértanúk emlékére állított kopjafa az Andrássy iskolánál

Remélem, hozzá tettünk egy téglát ahhoz az Emlékhez, amelyet őseink kezdtek el. Például 1902-ben, mikor az Újtelep egyik utcája Batthyány Lajos nevét kapta. Vagy 1929-ben, mikor a felsőtelepi leányiskola diákjai elültették a Magyar Szabadság Fáját. 1931-ben, mikor a megalakuló Halmy-telepen utcát neveztek el Damjanich Jánosról. 1941-ben, mikor Goldmann György szervezésében magyar ifjak koszorúztak illegálisan a Batthyány örökmécsesnél. 1999-ben, mikor emlékezők egy csoportja kopjafát állíttatott a vértanúk emlékére az Andrássy iskola előtt. 2000-ben, mikor Deák István az aradi mártírokról készített tablóját az Andrássy iskolának adományozta. És 2003-ban, mikor Gál István javaslatára a Kispatak-lakópark utcáit az aradi vértanúkról nevezték el.

Az önkormányzat nevében Várszegi Csaba képviselő és Szlahó Csaba polgármester koszorúzott a kopjafánál

Ezek a tettek mind-mind őrzik szabadságharcunk emlékét. Hiszen, ahogy a költő mondta: „Lélek s szabad nép tesz csuda dolgokat.” Köszönet mindenkinek, aki a megemlékezésben segített!

Kiss Gábor, Andrássy iskola, Varga Norbert felvételei